Samsun’dan Önce Bilinmeyen 6 Ay

Samsun’dan Önce Bilinmeyen 6 Ay

Samsun'dan Önce Bilinmeyen 6 Ay İşgal, Hüzün, Hazırlık

Sayfa Sayısı: 532

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları

Kitap Adı: Samsun'dan Önce Bilinmeyen 6 Ay
Yazar: Alev Coşkun
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları
İlk Baskı Yılı: 2008
Sayfa Sayısı: 532
Dil: Türkçe
ISBN: 9789944150866

About the Book

13 Kasım 1918, Mustafa Kemal’in Mondros Ateşkes Antlaşmasından iki hafta sonra İstanbul’a geldiği tarih… 16 Mayıs 1919 ise, Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkmak üzere İstanbul’dan ayrıldığı tarih… Elinizdeki kitapta, işte bu altı ay içindeki olağanüstü serüven bilinmeyen yönleriyle anlatılmaktadır. Bu altı ay ulusal savaşın planlandığı dönemdir.
Dr. Alev Coşkun’un titiz ve usta kaleminden dönemin siyasal gelişmeleri etrafında Mustafa Kemal’in gün be gün temasları… Dönemin siyasal olaylarının-yorumu… İngiliz, Fransız ve İtalyan işgal güçleriyle ilişkiler… Bir yanda işgal güçlerine destek veren azınlıklar, her tarafta cirit atan casuslar, İngiliz işbirlikçileri; öte yanda payitahtın işgal altında olmasından dolayı üzgün, güçsüz ve yorgun Türkler… Bu tabloda kurtuluş için çare arayan Mustafa Kemal ve arkadaşları… 6 Ay’ın inanılmaz olaylarla dolu
nefes kesen öyküsü.
“Mustafa Kemal, neden Harbiye Nâzırı olmak istiyordu?”, “Ordu müfettişi olarak Anadolu’ya geçerken, kendisini geniş yetkilerle donatan kararnameyi kim hazırladı? Padişah mı, yoksa Mustafa Kemal’in kendisi mi?”, “Mustafa Kemal işgalcilerin İstanbul’daki tutuklamalarının neden dışında kaldı?”, “İtalyanlar, Mustafa Kemal’e Ege bölgesinde silah, mühimmat ve lojistik destek vererek Kuvayı Milliye’yi örgütlemesini önerdiler mi?”, “Mustafa Kemal resmi bir görev almasaydı, kurtuluş için Anadolu’ya gizlice ve hangi güzergâhı izleyerek geçecekti?” vb. pek çok merak edilen sorunun yanıtını 6 Ay’da bulacaksınız.

Details
Author:
Series: Cumhuriyet Kitapları
Genre: İnceleme
Publisher: Cumhuriyet Kitapları
Publication Year: 2013
ISBN: 9789944150866
List Price: 25₺
About the Author
Alev Coşkun

1936 yılında İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğdu. İzmir Atatürk Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında New York Üniversitesi'nde master ve doktora dereceleri aldı. Hacettepe, Boğaziçi, Kocaeli Üniversitelerinde Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi; İstanbul Üniversitesi Atatürk Devrimleri ve İlkeleri Enstitüsü'nde Atatürkçü Düşünce Sistemi dersleri verdi. 1961 Anayasası'nı hazırlayan Kurucu Meclis'e CHP Gençlik Kolları'ndan seçildi. Henüz 25 yaşındayken, Kurucu Meclis'in seçimle gelen en genç üyesiydi. 1973-1980 arasında iki dönem CHP İzmir milletvekilliği ile 1978-1979'da Turizm ve Tanıtma bakanlığı yaptı. 1989-1991 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi genel sekreterliği görevinde bulundu. 1992 yılından bu yana Cumhuriyet gazetesinde olan Coşkun, 2004 yılına kadar Yönetim Kurulu başkanlığı yapmıştır. Coşkun'un her biri yakın siyasal tarihimize, Kurtuluş Savaşı'na ve Cumhuriyetin kuruluş yıllarına ışık tutan kitapları usta ve titiz bir araştırmanın ürünü olup, kendi alanında önemli bir gereksinimi karşılamaktadır.

Disclosure of Material Connection: Some of the links in the page above are "affiliate links." This means if you click on the link and purchase the item, I will receive an affiliate commission. I am disclosing this in accordance with the Federal Trade Commission's 16 CFR, Part 255: "Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising."